wtorek, 17 marca 2015

NIEZWYKŁY ŚWIAT BALETU

W 2015 roku przypada 250 lecie istnienia teatru publicznego w Polsce a w marcu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru.  Postanowiłyśmy zatem przygotować wystawę poświęconą baletowi, który jest  wyjątkowym widowiskiem teatralnym. Łączy bowiem wspólną myślą przewodnią ruch, muzykę i oprawę scenograficzną. 
Balety dworskie pojawiały się w życiu codziennym polskiego dworu królewskiego już od XVI wieku. Natomiast pierwszy profesjonalny zespół baletowy w kraju (znany jako Tancerze Narodowi) rozpoczął działalność na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Serdecznie dziękujemy Pani Krysi Kwaśniewskiej za możliwość pokazania w Bibliotece zbiorów związanych z baletem,  Działowi Literackiemu Teatru Wielkiego w Łodzi za życzliwość i udostępnienie plakatów, Dyrekcji oraz pedagogom Niepublicznej Szkoły Baletowej Fundacji Baletu i Sztuki Tańca za wypożyczenie strojów baletowych na naszą wystawę.

Nasza wystawa Niezwykły świat baletu składa się z czterech części.



Pierwsza to Baletowe pamiątki Krystyny Kwaśniewskiej. Pani Krystyna - nasza czytelniczka - jest wielkim miłośnikiem i znawcą muzyki oraz teatru. Baletowe zbiory, które prezentujemy w Bibliotece to m. in. książki, wydawnictwa jubileuszowe, afisze,  fotografie, znaczki oraz programy do spektakli m. in. Sankt-petersburskiego Teatru Baletu  Borisa Ejfmana uznawanego w świecie za czołowego i najbardziej kreatywnego artystę baletu rosyjskiego. W programach tych Mistrz Ejfman złożył swoje autografy wraz ze specjalnymi dedykacjami  dla Pani Krystyny ...


Druga część wystawy to plakaty do spektakli baletowych Teatru Wielkiego w Łodzi. Afisze, które pokazujemy w Bibliotece to historia i współczesność łódzkiej sceny  baletowej -  najsłynniejsze baletowe dzieła, znakomici artyści  i Łódzkie Spotkania Baletowe, których od 1968 roku organizatorem jest Teatr Wielki. W maju odbędzie się już 23 edycja Spotkań.


Trzecią część ekspozycji stanowią Józefa Wilkonia impresje baletowe Józef Wilkoń to ilustrator, malarz, rzeźbiarz, twórca plakatów i scenografii teatralnych. W naszych zbiorach znajduje się 30 książek - zarówno dla dzieci, jak i dorosłych - zilustrowanych przez tego artystę. Wśród nich jest cienka książeczka Magdaleny Sizowej W baletowej szkole, z której ilustracje pokazujemy na wystawie.



Czwarta część naszej wystawy to książki z naszych (i nie tylko) zbiorów traktujących o balecie: jego historii i wspaniałych artystach.


W jednej z gablot zgromadziłyśmy "baletowe" książki dla naszych najmłodszych czytelników. 



Dopełnieniem wystawy oraz jej wielką ciekawostką - szczególnie dla przyszłych tancerek - są stroje baletowe: tzw. paczka oraz  trykot wraz z  organzowym tutu (oczywiście w kolorze różowym) dla najmłodszych baletnic. Stroje uzupełniają baletki - małe do ćwiczeń oraz "dorosłe" z pointami. Eksponaty udostępniła pani Krystyna Janusz oraz Niepubliczna Szkoła Baletowa Fundacji Baletu i Sztuki Tańca .


2 komentarze: